Choďte v sobotu voliť!

Autor: Jaroslav Michalco | 12.3.2014 o 15:53 | (upravené 14.3.2014 o 11:11) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  239x

V sobotu 15 marca sa koná prvé kolo prezidentských volieb. Budú to piate voľby od vyhlásenia samostatnosti, z toho štvrté, v ktorých môžu voliť občania priamou voľbou. Keďže ja, ako Slovák dočasne žijúci v zahraničí, nemôžem ísť voliť (voľba poštou v týchto voľbách neexistuje a voľby cez internet sú stále utópiou, aj keď je už rok 2014), vyzývam vás, ktorí ísť môžete, aby ste si našli čas a vyjadrili svoj názor.

Vo voľbách kandiduje spolu 14 kandidátov - Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Róbert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Radoslav Procházka a Jozef Šimko. Podľa prieskumov však reálnu šancu na postup do druhého kola majú  štyria-piati z nich.

Je evidentné, že Slováci strácajú záujem o voľby - v prvých ľudových voľbách pezidenta v roku 1999 bola účasť  74%, v roku 2004 bola 48% a v roku 2009 iba 44%. Pri iných typoch volieb (napríklad do VÚC) je to ešte biednejšie. Dôvodov, prečo nevoliť, ľudia majú viacero: nechuť z politikov, údajný slabý výber, stále sa opakujúce tváre na kandidátkach, lenivosť, nezáujem o veci verejné. O tom si však ja myslím svoje - ak človek nejde voliť, tak tým dáva najavo, že nemá záujem o tento štát, a teda by nemal mať právo sťažovať sa na situáciu, aká u nás vládne.

Tento rok by to snáď s tou účasťou mohlo byť lepšie. Pre mnohých, najmä maldých ľudí, je v týchto voľbách je jeden spoločný nepriateľ, ktorým je Róbert Fico. Ak by sa stal prezidentom, všetci traja najvyšší ústavní činitelia (prezident, premiér a predseda parlamentu) by boli z jednej strany. Myslím, že netreba spomínať ako nebezpečná môže byť situácia, keď jedna strana vlastní všetku moc v krajine.

A koho teda voliť, ak nie Fica? Stituácia je dnes lepšia, ako pred 10 či 15 rokmi, keď trebalo poraziť Mečiara - dnes je tých alternatív omnoho viac a netreba si vyberať menšie zlo. V podstate sú teraz štyria silní kandidáti, ktorí majú akú-takú šancu na druhé kolo, stačí si len vybrať medzi nezávislým podnikateľom Kiskom, mladým poslancom Procházkom, hercom a silnou osobnosťou Novembra '89 Kňažkom alebo kresťanským demokratom Hrušovským. Výber je teda veľký a vybrať si môžete skutočne koho chcete, takže argument na nevolenie, že "aj tak si nie je koho vybrať" je vyvrátený. Ste za tradičnú rodinu? Voľte Hrušovského. Chcete niekoho, kto nemá žiadnu politickú minulosť? Máte tu Kisku. Chcete niekoho mladého, ktorý však má nejaké skúsenosti s politikou? Voľte Procházku. Chcete ostrieľaného politika, ale Hrušovský sa vám nepozdáva? Na výber sa ponúka Kňažko. Ste spirituálne založení a veríte v telepatiu a teleportáciu? Ponúka sa vám tu Mezenská. Výber je široký a nie je vylúčené, že práve váš favorit sa dostane aj do druhého kola.

Ak pôjdete v sobotu voliť, svojou voľbou taktiež dopomôžete k tomu, aby Fico nezískal v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov a nestal sa hlavou štátu už po prvom kole. To síce podľa najnovších prieskumov nie je až také reálne ako pred pár mesiacmi, ale ako sa v angličtine hovorí "better safe than sorry".

Takže, choďte v sobotu k urnám, celý akt vám zaberie najviac 30 minút aj z cestou, ale možnosť lepšej budúcnosti je za nezaplatenie.

Môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem" – R.Fico, 6.4.2009

Keby to bola pravda [spis Gorila], je tam niečo, čo ma kompromituje ako človeka?“ -  R. Fico, 10.2.2013

Choďte voliť

Zdroje: obrázok, údaje o účasti, karikatúra

Doplnené 14.3. o karikatúru zo SME


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?